logo dizajn za Tokio Olimpijske igre 2020.
Japanska prestonica je izabrana za domaćina sledeće Olimpijade. Evo priče koja se krije iza ponude pobedničkog logotipa , plus njenih rivala.
2016. Olimpijske igre u Riu su se brzo približile, a nakon njihovog svršetke, sportske oči sveta će biti okrenute ka Tokiu, koji je upravo izabran kao domaćin na 22. Olimpijskim igrama 2020.
To je veliki podsticaj za Japan, koji se još uvek oporavlja od posledica Cunamija iz 2011. I sve dok je bilo teško utvrditi koliko je bilo potrebno doprinosa za brendiranje, do ovog pobedničkog, svakako neće naškoditi karijeru Ai Shimamine, koja je dizajnirala pobednički logotip (gore).
Studentski ulaz
Shimamine je iznela svoj dizajn na nacionalnom takmičenju održanom za izbor logotipa , dok je bila na svojoj završnoj godini kao student Joshibi University umetnosti i dizajna. On je baziran oko venca cveta trešnje, japanskog najslavnijeg cveta i sastavnog dela kulturnog života nacije.
Tradicionalne olimpijske boje crvena, žuta, zelena i plava, u kombinaciji sa ljubičastom, predstavljaju proslavljeni Edo period japanske istorije. Kružni oblik logotipa je dizajniran tako da simbolizuje osećaj večnosti, a svaka pojedinačna latica predstavlja interkonektivnost i međuzavisnost sveta.
Venac grb
Iznenađujuće, kako Shimamine kaže, takođe je dizajniran da simbolizuje venac. “Jednom sam videla scenu, u nekom stranom filmu, gde je postavljen venac na grob i pitala sam se o značenju tog gesta”, rekla je ona u intervjuu za Ginza Street Association. “ Kada sam ga pogledala, otkrila sam da venac nosi poruku (vraćajući se ponovo), uzela sam ovaj koncept i unela u njega nadu da će Japan ostvariti svoju snagui hrabrost kroz sport. “
Španske kontraverze
Jedan od rivala Tokiu, u procesu ponude, Madrid, takođe je naručio svoj dizajn logotipa na osnovu nacionalnog takmičenja. Pobednik je bio dvadesetdvogodišnji Luis Peiret-ov dizajn (ispod), u kome se nalaze pet lukova Puerta de Alcala, spomenika nezavisnosti na Madridskom skveru, koji predtavlja pet kontinenata.
Međutim, Peiret nije bio zadovoljan finalnom verzijom svog dizajna, koji je razvijen od strane španske agencije Tapsa (na slici ispod).
Peiret nije samo klevetnik, dizajn je izazvao kritike u Španiji zbog njegovog nedostatka čitljivosti ( I ruganje haštagovima #Madrid20020)I pogrešne akcentuacije slova I u reči Madrid. Kontraverza postaje još bizarnija, kada kompanija koja pravi gej lutke optužuje agenciju za plagijat.
Turski ulaz
U slučaju ulaska Turske, pet potencijalnih logotipa, od stane profesionalnih dizajnera, objavljeni su na sajtu Istambula, a od javnosti je traženo da odaberu svoj omiljeni. Oni su izabrali ovaj dizajn, slikarsku verziju lale, tradicionalni symbol turskog grada.
Smeštena između latica, elementi panorame Istambula, okupljeni su oko devičanske kule, sa narandzastom I plavom bojom simbolizuju evropske I azijske stane, podeljene Bosforom. Ideja je bila da se skrene pažnja na činjenicu da je Istambul izabran I da će to biti prvi put da se Olimpijske igre održavaju na dva kontinenta istovremeno.
Comments are closed.